» کنترل قیمت‌ها؛ از وعده تا عمل/‌ بازار کالاهای اساسی رها شده است؟ ( شنبه 20 مهر 1392 )
» تحریم‌های ضدایرانی اقتصاد شکننده جهان را به چالش کشیده است ( شنبه 20 مهر 1392 )
» شلیک موشک‌های چند تُنی از غزه به تل‌آویو ( شنبه 20 مهر 1392 )
» یك میلیارد لیتر بنزین بیشتر مصرف كردیم ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» ارتش سوریه در آستانه فتح كامل حلب ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» پیشرفت علمی درون‌زا زمینه‌ساز اعتبار و ابهت ملت/ نباید حرکت پرشتاب علمی کشور از دور بیفتد ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» درخواست قانونگذاران آمریکایی و آیپک از اوباما برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» طراحان پروژه حذف شعار «مرگ بر آمریکا» به دنبال چه هستند؟ ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» شعار «مرگ بر آمریکا» حذف‌شدنی نیست/ طرح «نظرسنجی» خیانت به کشور است ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» تجدید‌نظرطلبان مطالبات اقتصادی را به كوچه سیاست می‌برند ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» واکنش جالب امیر جعفری به سخنان نتانیاهو : برو بشین نقاشیتو بكش! ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» «لشکر خوبان» روایت خوب و نگارش بسیار ممتازى دارد ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» اظهارات نتانیاهو؛ سوژه جدید خنده ایرانی‌ها! +عکس ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» وزارت اطلاعات در حال پیگیری اقدامات مجرمانه ۴ خرابکار اتمی است ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» گویا رفسنجانی خودش را صاحب دولت‌ می‌داند/ رئیس‌جمهور ورود کند ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» سردار نقدی : شناخت جنایات آمریکا درس بزرگ راهیان نور ( شنبه 13 مهر 1392 )
» رابطه بین بی‌اعتمادی ایران به واشنگتن و نفوذ صهیونیست‌ها در کاخ سفید ( شنبه 13 مهر 1392 )
» ظریف: اظهارات اوباما توهین به مردم ایران بود ( شنبه 13 مهر 1392 )
» هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم/ از تحرک دیپلماسی دولت حمایت می‌کنیم/ برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد بجا نبود ( شنبه 13 مهر 1392 )
» سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور شد ( شنبه 13 مهر 1392 )
» شکست طرح حمله به سوریه تازه‌ترین ناکامی دشمن در برابر انقلاب بود ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» ابطال تحریم‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و 17 شرکت دیگر ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» خلع سلاح شیمیایی سوریه یا انداختن سایه جنگ بر سر ایران ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» پاسخ سرلشکر جعفری به مطالبه رئیس‌جمهور / سپاه آمادگی انجام هر اقدامی را برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دارد ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» شایعات علیه سپاه را قبول ندارم / باید پروژه‌های ملی را بر عهده بگیرید/ سپاه رقیب بخش خصوصی نیست ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» رهبر القاعده حمله به آمریکا را خواستار شد ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» روحانی: ابتکار روسیه و پاسخ سوریه به آن منطقه را از یک جنگ دیگر دور می‌کند ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» تهیه‌كننده فیلم ضد ایرانی در یك قدمی مدیریت ارشاد! ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» مانور هنرمندانه نباید به معنای عبور از خطوط قرمز باشد/حمایتم از دولت‌ها به معنای قبول داشتن همه کارکردها نیست ( پنجشنبه 14 شهریور 1392 )
» حمله به سوریه برای امریكا و اسرائیل گران تمام می‌شود ( پنجشنبه 14 شهریور 1392 )
پنجشنبه 18 مهر 1392 دسته بندی : اقتصادی , اجتماعی ,

طی شش ماه اول سال، متوسط مصرف روزانه بنزین‌ با شیب صعودی مواجه شده و روزانه 5 میلیون لیتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است و از آنجایی كه هر لیتر بنزین به قیمت هزار و 610 تومان برای دولت محاسبه می‌شود لذا ایرانی‌ها طی 200 روز اخیر نسبت به مدت مشابه پارسال هزار و 610 میلیارد تومان بیشتر بنزین دود كردند.

فزایش 5/7 درصدی مصرف تنها معطوف به مصرف بنزین نبوده و آمارها نشان می‌دهد مصرف گازوئیل و نفت سفید نیز با رشد قابل تأملی روبه‌رو بوده است.

كارشناسان دلایل عمده این موضوع را تنها در مصرف عادی دارندگان و‌سائط نقلیه نمی‌بینند و در قاچاق سوخت، كمبود فعالیت در فرهنگ‌سازی از استفاده وسائط‌نقلیه عمومی، كمبود وسائط نقلیه عمومی، به فراموشی سپردن تبصره 13 و تمركز بر واردات خودروهای با حجم موتور بالا هم می‌دانند.

قرار بود بر اساس تبصره 13 علاوه بر اجرای سهمیه‌بندی و كارت سوخت، خارج كردن خودروهای فرسوده، اصلاح مصرف سوخت در خودروهای تولیدی و دوگانه سوزكردن خودروها با حمایت‌های مصرح در این تبصره اجرا شود اما تقریباً همه آنها به فراموشی سپرده شد تا مصرف بنزین طی شش ماه اول سال یك میلیارد لیتر نسبت به مدت مشابه افزایش یابد.
افزایش یك میلیارد لیتری مصرف بنزین

مصطفی كشكولی، مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این باره اعلام كرده است: از ابتدای امسال تا كنون ١٣ میلیارد و ٧٠٠ میلیون لیتر بنزین در سراسر كشور توزیع شده است كه از رشد 5/7 درصدی مصرف آن در قیاس با مدت مشابه سال قبل حكایت دارد.

وی متوسط مصرف روزانه بنزین در این دوره زمانی را ٦٩ میلیون لیتر اعلام و اظهار كرده است: میانگین مصرف این فرآورده در مدت مشابه سال قبل (٢٠٠ روز ابتدایی سال 1391) ٦٤ میلیون لیتر در روز بوده است.

مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران مقدار بنزین توزیع شده در ٢٠٠ روز ابتدایی سال گذشته را ١٢ میلیارد و ٧٠٠ میلیون لیتر اعلام كرده و گفته است: براین اساس، توزیع این فرآورده در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، بیش از یك میلیارد لیتر افزایش یافته است.

ركورد‌ها هم آلارم می‌دهند


اما این آمار‌های افزایش تنها مختص بنزین نیست زیرا در سال جاری مصرف گازوئیل در یك روز ركورد بی‌سابقه 164 میلیون لیتر را زده و بنزین نیز ركورد 75 میلیون لیتر را ثبت كرده است. این ركوردها در حقیقت نشان می‌دهد كه اجرای طرح كارت سوخت و اجرای طرح هدفمند كردن یارانه‌ها درمانی موقتی بوده و باید تدبیری جدی‌تر برای افزایش شیب مصرف سوخت كرد. بنابراین گزارش، براساس نماگرهای اعلامی از مراجع رسمی، هفته گذشته در روز هشتم مهر ۱۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر گازوئیل در سراسر ایران به مصرف رسید كه این میزان بیشترین میزان مصرف روزانه گازوئیل از ابتدای سال جاری تاكنون بوده است.

پیش از این سی ام مرداد با ثبت مصرف 159 میلیون و 200 هزار لیتر، ركورددار مصرف روزانه گازوئیل در كشور در سال جاری بود. در هفته ششم تا دوازدهم مهر متوسط مصرف بنزین نیز در ایران به 68 میلیون و 329 هزار لیتر در روز رسید كه نسبت به متوسط مصرف روزانه این فرآورده نفتی در هفته قبل از آن (72 میلیون و 343 هزار لیتر) كاهشی 5/5 درصدی داشت.

در این مدت بیشترین مصرف روزانه بنزین را در روز ششم مهر با ثبت رقم 75 میلیون و 300 هزار لیتر و كمترین مصرف را در روز دوازدهم مهر به‌ میزان 58 میلیون و 100 هزار لیتر پشت سر گذاشتیم.

هفته گذشته در مجموع 478 میلیون و 300 هزار لیتر بنزین در سراسر ایران در باك خودروها و موتورسیكلت‌ها یا در مسیر قاچاق به كشورهای همجوار ( به خصوص افغانستان و پاكستان ) به مصرف رسید كه این میزان هم بنزین معمولی و هم بنزین سوپر را شامل می‌شود.

دو هفته پیش (سی‌ام شهریور تا پنجم مهر) متوسط مصرف روزانه گازوئیل كشور 88 میلیون و 343 هزار لیتر بود. اما در هفته گذشته (ششم تا دوازدهم مهر) با افزایش 6/15 درصدی در مصرف گازوئیل روبه‌رو بودیم، به‌طوری كه متوسط مصرف روزانه گازوئیل ایران به 102 میلیون و 114 هزار لیتر رسید.

رشد بی‌سابقه مصرف نفت‌سفید در كشور

همچنین در هفته گذشته در مجموع 92 میلیون و 100 هزار لیتر نفت سفید در سراسر ایران به مصرف رسید كه این رقم از متوسط مصرف 13 میلیون و 157 هزار لیتری این فرآورده نفتی در هر روز خبر می‌دهد. با توجه به اینكه مصرف نفت سفید كشور در دو هفته پیش، به‌طور متوسط روزانه 9 میلیون و 400 هزار لیتر بوده، مقایسه آمار مصرفی هفته گذشته و هفته ماقبل آن نشان می‌دهد مصرف این فرآورده نفتی در كشور با رشد 40 درصدی همراه بوده است. در این مدت بیشترین مصرف روزانه نفت سفید كشور در روز دهم مهر با ثبت رقم 16 میلیون لیتر و كمترین میزان مصرف این فرآورده نفتی در روز دوازدهم مهر با ثبت رقم 8 میلیون و 900 هزار لیتر بود. این آمار نیز همچون افزایش 6/15 درصدی گازوئیل ‌ از وجود رابطه معنادار مصرف بنزین با افزایش دما حكایت دارد.

به گفته مسئولان با وجود بهره‌برداری از طرح جدید بنزین‌سازی پالایشگاه تبریز و افزایش یك میلیون لیتری تولید بنزین كشور هنوز هم تراز تولید و مصرف بنزین كشور منفی است به طوری‌كه روزانه نیاز به واردات حدود 10 میلیون لیتر بنزین داریم.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه تمامی مطالب وبلاگ ما در ایمیل شما خواهد بود

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید :

نویسندگان
پایگاه های تابعه
ویژه ها
کلام ولایت

با فرمانده بسیج

  • طراحی قالب توسط پارس تولز
.CopyRight © 2011 - 2013 hoze6 Group , All Rights Reserved ©

سایت خبری تحلیلی حوزه 6 مقاومت بسیج امام جعفر صادق (ع) - اصفهان

حوزه 6 ، حوزه 6 امام صادق (ع) ، حوزه 6 امام جعفر صادق (ع) ، حوزه مقاومت بسیج 6 امام جعفر صادق (ع) ، حوزه بسیج برادران اصفهان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات