» کنترل قیمت‌ها؛ از وعده تا عمل/‌ بازار کالاهای اساسی رها شده است؟ ( شنبه 20 مهر 1392 )
» تحریم‌های ضدایرانی اقتصاد شکننده جهان را به چالش کشیده است ( شنبه 20 مهر 1392 )
» شلیک موشک‌های چند تُنی از غزه به تل‌آویو ( شنبه 20 مهر 1392 )
» یك میلیارد لیتر بنزین بیشتر مصرف كردیم ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» ارتش سوریه در آستانه فتح كامل حلب ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» پیشرفت علمی درون‌زا زمینه‌ساز اعتبار و ابهت ملت/ نباید حرکت پرشتاب علمی کشور از دور بیفتد ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» درخواست قانونگذاران آمریکایی و آیپک از اوباما برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» طراحان پروژه حذف شعار «مرگ بر آمریکا» به دنبال چه هستند؟ ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» شعار «مرگ بر آمریکا» حذف‌شدنی نیست/ طرح «نظرسنجی» خیانت به کشور است ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» تجدید‌نظرطلبان مطالبات اقتصادی را به كوچه سیاست می‌برند ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» واکنش جالب امیر جعفری به سخنان نتانیاهو : برو بشین نقاشیتو بكش! ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» «لشکر خوبان» روایت خوب و نگارش بسیار ممتازى دارد ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» اظهارات نتانیاهو؛ سوژه جدید خنده ایرانی‌ها! +عکس ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» وزارت اطلاعات در حال پیگیری اقدامات مجرمانه ۴ خرابکار اتمی است ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» گویا رفسنجانی خودش را صاحب دولت‌ می‌داند/ رئیس‌جمهور ورود کند ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» سردار نقدی : شناخت جنایات آمریکا درس بزرگ راهیان نور ( شنبه 13 مهر 1392 )
» رابطه بین بی‌اعتمادی ایران به واشنگتن و نفوذ صهیونیست‌ها در کاخ سفید ( شنبه 13 مهر 1392 )
» ظریف: اظهارات اوباما توهین به مردم ایران بود ( شنبه 13 مهر 1392 )
» هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم/ از تحرک دیپلماسی دولت حمایت می‌کنیم/ برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد بجا نبود ( شنبه 13 مهر 1392 )
» سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور شد ( شنبه 13 مهر 1392 )
» شکست طرح حمله به سوریه تازه‌ترین ناکامی دشمن در برابر انقلاب بود ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» ابطال تحریم‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و 17 شرکت دیگر ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» خلع سلاح شیمیایی سوریه یا انداختن سایه جنگ بر سر ایران ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» پاسخ سرلشکر جعفری به مطالبه رئیس‌جمهور / سپاه آمادگی انجام هر اقدامی را برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دارد ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» شایعات علیه سپاه را قبول ندارم / باید پروژه‌های ملی را بر عهده بگیرید/ سپاه رقیب بخش خصوصی نیست ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» رهبر القاعده حمله به آمریکا را خواستار شد ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» روحانی: ابتکار روسیه و پاسخ سوریه به آن منطقه را از یک جنگ دیگر دور می‌کند ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» تهیه‌كننده فیلم ضد ایرانی در یك قدمی مدیریت ارشاد! ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» مانور هنرمندانه نباید به معنای عبور از خطوط قرمز باشد/حمایتم از دولت‌ها به معنای قبول داشتن همه کارکردها نیست ( پنجشنبه 14 شهریور 1392 )
» حمله به سوریه برای امریكا و اسرائیل گران تمام می‌شود ( پنجشنبه 14 شهریور 1392 )
سه شنبه 12 شهریور 1392 دسته بندی : اخبار بین الملل , تحلیل سیاسی ,

بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه بار دیگر با رد اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی، گفت چینن اتهاماتی «غیرمنطقی» است.

وی که با روزنامه فرانسوی «فیگارو» مصاحبه می‌کرد، نسبت به مشارکت فرانسه در اقدام نظامی علیه سوریه نیز هشدار داد و گفت پاریس با این اقدام به جمع دشمنان سوریه می‌پیوندد.

رئیس‌جمهور سوریه خطاب به فرانسوی‌ها گفت: هرکس که به تقویت نظامی و مالی تروریست‌ها کمک کند، دشمن مردم سوریه است. اگر دولت فرانسه مواضع خصومت‌آمیزی در قبال مردم سوریه اتخاذ کند، یک دولت دشمن به حساب می‌آید. قطعا این امر تبعات منفی‌ای برای منافع فرانسه خواهد داشت.

«بشار اسد» در بخشی دیگر از این مصاحبه گفت: کسانی که ما را متهم می‌کنند، مدارک خود را نشان دهند. ما از آمریکا و فرانسه هم خواستیم که فقط یک مدرک برای اثبات اتهامات ارائه دهند. اوباما و اولاند (روسای جمهور آمریکا و فرانسه) نتوانستند این کار را انجام دهند.

وی اقدام نظامی علیه سوریه را «جرقه در انبار باروت» توصیف کرد و گفت این اقدام می‌تواند به «جنگ منطقه‌ای» منجر شود. رئیس‌جمهور سوریه هشدار داد: شعله‌ور شدن این انبار باروت کنترل اوضاع را از دست همه خارج می‌کند و کسی نمی‌داند که پس از آن چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد. افراط و هرج و مرج منطقه را فرامی‌گیرد و احتمال بروز جنگ منطقه‌ای قوت می‌‌گیرد. می‌شود.


 

متن کامل گفت وگوی فیگارو با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در زیر آمده است:

لوفیگارو: آمریکایی و فرانسوی‌ها شما را متهم می کنند که در حمله بیست و یکم اوت در منطقه الغوطه که به کشته شدن صدها تن منجر شد از سلاح شیمیایی استفاده کردید آیا شما دلیلی دارد که ثابت کند ارتش سوریه این حمله را مرتکب نشده است؟

اسد: اولا کسی که این اتهام را وارد می کند، باید برای اتهام خود دلیل ارائه کند و ما از آنها خواستیم حتی یک دلیل برای اتهام خود بیاورند و این کار را نکردند از آنها خواستیم یک دلیل برای مردم خود بیاورند زیرا سیاست های خارجه کشورها به نام ملت ها و در راستای منافع آنها است اما این کار را هم نکردند.

دوم اینکه باید از میزان منطقی بودن این اتهام سخن بگوییم و ببینیم این اتهام منطقی است یا خیر من در اینجا از شما می پرسم ما از دو سال پیش در جنگ به سر می بریم و می توانم بگویم که از لحاظ میدانی و در صحنه جنگ بسیار بهتر از سال گذشته هستیم بنابراین چگونه ممکن است که ارتش کشوری در حالی که با سلاح های مرسوم پیشرفت هایی را محقق کرده است دست به سلاح کشتار جمعی ببرد.

من اینجا مشخص نمی کنم که ارتش سوریه این سلاح را در اختیار دارد یا ندارد و این موضوعی است که به آن نمی پردازیم. اصلا فرض را بر این بگیریم که ارتش سوریه می خواهد سلاح کشتار جمعی بکار گیرد اگر این نوع سلاح را در اختیار داشته باشد پس آیا این سلاح را در منطقه ای که نیروهای خودش حضور دارد بکار می گیرد این چه منطقی است؟ علاوه بر این آیا ممکن است که  سلاح کشتار جمعی در حومه پایتخت استفاده شود و ده‌ها هزار تن را نکشد ؟ در حالی که مواد شیمیایی از طریق هوا جابجا می شود.

فیگارو: آیا سربازانی از ارتش سوریه با این سلاح آسیب دیده اند؟

اسد: در منطقه البحاریه آری این منطقه در حومه دمشق واقع است و کمیته بازرسان سازمان ملل با این سربازان در بیمارستان ملاقات و گفت‌وگو داشته است.

فیگارو: برخی می گویند تردیدی نیست که ارتش سوریه برخی پیشرفت ها داشته است اما شما می خواستید در نهایت به این مخالفان پایان بدهید در حالی که آنها در جاهای دیگری پیشرفت هایی داشته اند

اسد: بار دیگر می گویم مناطقی که شما از آن سخن می گویید مناطقی مسکونی است بکارگیری سلاح کشتار جمعی در این مناطق به معنای کشته شدن ده ها هزار تن است همه این اتهامات علیه ارتش سوریه بر اساس ادعاهای تروریست ها و تصاویر و ویدیوهای ساخته شده ای است که بر روی اینترنت قرار داده شده است.

فیگارو: آمریکایی‌ها می‌گویند که تماسی تلفنی بین یکی از مقامات دولت دمشق با عناصری از ارتش را دریافت کرده اند که در آن دستور استفاده از این سلاح داده شده است.

اسد:اگر آمریکایی یا فرانسوی ها و یا انگلیسی ها حتی یک دلیل دارند باید از روز نخست اعلام کنند ما به دنبال بررسی شایعات و یا ادعاها نیستیم ما تنها حقایق را پی می گیریم و اگر حرف آنان واقعیت دارد برایش دلیل ارائه بدهند.

فیگارو: آیا ممکن است که برخی مقامات و یا نیروهای ارتش سوریه این تصمیم (بکارگیری سلاح شیمیایی) را بدون موافقت شما اتخاذ کرده باشند؟

اسد: بار دیگر می گویم ما هیچ گاه نگفته ایم که این نوع سلاح را در اختیار داریم سوال شما اشاره به چیزی دارد که ما نگفته ایم و چیزی که رد یا تایید نکرده ایم اما به طور معمول کشورهایی که این سلاح را در اختیار دارند تصمیم به کارگیری آن تصمیم مرکزی است.

در هر حال شما موضوعاتی را مطرح می کنید که من با هیچ کسی بررسی نکرده ام زیرا این موضوع صرفا نظامی است.

فیگارو: اما جهاد مقدسی این را گفت.

اسد: هرگز، جهاد آن زمان گفت که اگر ما این سلاح را در اختیار می داشتیم هرگز از آن استفاده نمی کردیم در اختیار داشتن یا نداشتن این سلاح تنها به خود سوریه مربوط می شود.

فیگارو: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا حمله نظامی به کشور شما را به تعویق انداخت نظر شما در این باره چیست؟

اسد:برخی می گویند اوباما ضعیف است زیرا از حمله عقب نشست و یا آن را روزها و هفته ها به تعویق انداخت و برخی معتقدند که وی رئیس جمهور کشوری قدرتمند است زیرا تهدید به جنگ علیه سوریه کرده است.

برای ما قدرتمند کسی است که مانع جنگ افروزی شود نه اینکه آتش افروزی کند قدرتمند کسی است که به اشتباهی که مرتکب می شود اعتراف کند اگر اوباما قوی بود می ایستاد و می گفت ما دلیلی درباره بکارگیری دولت سوریه از سلاح شیمیایی در اختیار نداریم، می ایستاد و می گفت تنها راه تحقیق های سازمان ملل است و ما همگی منتظر نتایج تحقیق شورای امنیت می نشینیم اما...

به همین دلیل اوباما را ضعیف می بینم زیرا وی تحت برخی فشارهای داخلی قرار گرفت و تهدید به جنگ کرد این چیزی است که ما اعتقاد داریم بنابراین انسان قدرتمند کسی است که مانع جنگ شود نه اینکه جنگ افروزی کند.

فیگارو: به اعضای کنگره که قرار است نظر خود را درباره حمله به سوریه بدهند می گویید؟

اسد: کسی که می خواهد تصمیم بگیرد باید قبل از بیان رای خود از خود سوالی شفاف و بدیهی را بپرسد جنگ ها برای آمریکا و حتی اروپا چه دستاوردی داشت جهان با جنگ علیه سوریه و گسترش تروریسم در این کشور چه را محقق کرد جهان با جنگ عراق و دیگر جنگ ها به چه چیزی رسید و جهان با حمایت از تروریسم در سوریه به کجا خواهد رسید؟

ماموریت هر عضو کنگره کار در راستای منافع کشورش است بنابراین قبل از اینکه رای بدهد باید تصمیم خود را در یک کفه ترازو و منفعت کشورش را در کفه دیگر قرار دهد، منفعت آمریکا از بیش تر کردن ناآرامی ها و افراط گرایی در خاورمیانه چیست منفعت آنها در ادامه آن چیزی که جورج بوش آغاز کرد و آن گسترش جنگ ها در جهان بود چیست.

اگر به طور منطقی و در راستای منافع کشورشان فکر کنند هرگز سود خود را در این گونه جنگ ها نمی بینند اما شما می دانید که مواضع سیاسی آمریکایی ها در بیشتر اوقات از روی منطق نیست.

فیگارو: در صورتی که این حمله به وقوع بپیوندد چگونه می‌خواهید به آن پاسخ بدهید؟

اسد: امروز باید خاورمیانه را یک انبار باروت توصیف کرد و آتش به این انبار بسیار نزدیک شده است موضوع فقط به پاسخ سوریه برنمی گردد بلکه به چیزی برمی گردد که پس از اولین حمله حادث می شود کسی که امروز نقشه جنگ را طراحی می کند می تواند تنها از اولین گام به شما جواب بدهد اما هیچ کس نمی داند پس از آن چه خواهد شد وقتی انبار باروت منفجر شود همه کنترل امور را از دست خواهند داد هیچ کس جوابی برای نتیجه این جنگ ندارد اما مطمئنا هرج و مرج، ناآرامی و جنگ ها به راه خواهد افتاد و افراط گرایی و پیامدهای آن همه جا را فرا می گیرد.

فیگارو: آیا خطر بروز جنگ منطقه‌ای وجود دارد؟

اسد: طبعا همین طور است این خطر در وهله نخست وجود دارد موضوع امروز مختص به سوریه نیست بلکه موضوعی اجتماعی، سیاسی و نظامی است که به همه منطقه مربوط می شود و طبیعی است که چالشها ، منطقه ای و نه تنها سوری خواهد بود.

فیگارو: مثلا آیا اسرائیل از جمله اهداف شما خواهد بود؟

اسد:آیا شما از من انتظار دارید که اعلان کنم جواب حمله نظامی به سوریه چه خواهد بود منطقی نیست که ما اعلام کنیم برنامه مان چیست اما همان گونه که گفتید با توجه به اینکه بازیگران این صحنه زیاد هستند سخن گفتن از یک بازیگر از اهمیت آنچه که اتفاق خواهد افتاد می کاهد.

فیگارو: به کشور اردن که افراد مسلح در خاکش آموزش دیده اند چه می‌گویید خطری که  اردن را تهدید می‌کند چیست؟

اسد: سیاست ما این است که مشکلات خود را به کشورهای همسایه انتقال ندهیم و در عین حال ما با هزاران تروریستی که پیش تر از اردن آمدند برخورد کردیم و آنها را در داخل سوریه سرکوب کردیم واردن نیز اعلام کرده که هرگز پایگاه هیچ عملیات نظامی علیه سوریه نخواهد بود.

اما اگر در سرکوب تروریسم در سوریه شکست بخوریم مطمئنا این خطر به کشورهای دیگر سرایت می کند و موجب گسترش افراط گرایی و ناآرامی می شود.

فیگارو: بنابراین شما به اردن و ترکیه هشدار می‌دهید؟

اسد: ما این حرف را بارها زده ایم و پیام های مستقیم و غیرمستقیم به آنها داده ایم و معتقدم که اردن کاملا به این موضوع آگاه است و به رغم فشارهایی که بر تروریست ها وارد کرده همچنان گذرگاه تروریسم است اما اردوغان فکر نمی کنم هرگز بفهمد چکار می کند مهم برای سوریه اکنون سرکوب تروریسم در داخل این کشور است.

فیگارو: پاسخ متحدان شما از جمله حزب الله و ایران به جنگ علیه سوریه چه خواهد بود آیا در صورتی که مورد حمله قرار گرفتید از شما حمایت می کنند؟

اسد: اکنون نمی‌خواهم به نیابت از آنها حرفی بزنم اما اظهارات آن روشن است با توجه به اینکه ما گفتیم که این موضوع منطقه ای است و هیچ کس نمی تواند منافع سوریه را از ایران جدا کند و منافع سوریه، ایران و حزب الله را از منافع دیگر کشورهایی که از ما حمایت می کنند، جدا کند.

امروز ثبات در منطقه به اوضاع در سوریه بستگی دارد روسیه کاملا از این موضوع آگاه است بنابراین روسیه از رئیس جمهور و یا دولت سوریه دفاع نمی کند بلکه از ثبات در منطقه خاورمیانه دفاع می کند زیرا این امر بر سوریه نیز تاثیر خواهد گذاشت بنابراین نگاه کردن به این امور از دید ائتلاف سوریه با ایران دیدگاهی ضعیف و محدود است در حالی که موضوع بزرگ تر از این است.

فیگارو: آیا روس‌ها به شما اطمینان خاطر داده‌اند که با آمریکایی‌ها در تماس هستند تا از احمال حمله به سوریه کاسته شود؟

اسد: فکر نمی کنم هیچ کس به آمریکایی ها اعتماد داشته باشد هیچ کشوری در جهان نمی تواند که تضمین بدهد آمریکایی ها در قبال کشوری اقدامی را صورت می دهند یا نمی دهند بنابراین ما از این گونه اطمینان دهی ها سخن نمی گوییم آمریکایی‌ها صبح چیزی را می گویند و شب کاملا آن را نقض می کنند تا زمانی که آمریکا تحت پیروی از سازمان ملل نیست نباید به آن اطمینان کرد.

فیگارو: چگونه می‌تواند جنگ و بحران در سوریه را که از دو سال و نیم پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد متوقف کرد شما پیشنهاد دولت وحدت ملی را داده اید جامعه بین المللی پیشنهاد برگزاری کنفرانس ژنو 2 را داده است چگونه می‌توانیم حمام خون در سوریه را متوقف کنیم؟

اسد: وقتی که در آغاز بحران بودیم و راه حلی را مطرح کردیم با راه حلی که اکنون مطرح می کنیم کاملا فرق می کند من از ابتدا گفتم که راه حل گفت‌وگو است و این گفت‌وگو است که به راه حل ها و افکاری منجر می شود که از طریق اقدامات سیاسی اجرا می شود امروز وضعیت فرق می کند ما اکنون با تروریست ها در جنگ به سر می بریم. 80 تا 90 درصد کسانی که با آنها روبه رو هستیم از القاعده هستند برای آنها ایجاد اصلاحات و سیاست و قوانین اهمیتی ندارد اینها را تنها باید سرکوب کرد راه حل امروز متوقف کردن ورود تروریست ها از خارج سوریه و متوقف کردن حمایت مالی و تسلیحاتی و هر گونه حمایت دیگری از آنهاست.

فیگارو: چه کسانی از تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کنند؟

اسد: عربستان سعودی در درجه اول و ترکیه و اردن از طریق قاچاق افراد مسلح و همچنین فرانسه، انگلیس و آمریکا.

فیگارو: آیا دلیلی دارد که ثابت کند فرانسه به تروریست‌ها در سوریه سلاح می‌دهد؟

اسد: مواضع فرانسه در قبال سوریه سیاسی است و اقدامات تحریک آمیزی که برای اجرای سیاست های دیگر کشورها از جمله قطر در قبال سوریه انجام می دهد، دلیل کافی برای ماست.

فیگارو: آیا آقای رئیس شما آمادگی دارید که از مسئولان مخالفان خارج نشین سوریه برای سفر به این کشور دعوت کنید و امنیت و سلامت جان آن را تضمین کنید و با آنها وارد مذاکره شوید تا راه حلی پیدا کنید؟

اسد:در ژانویه امسال ما طرحی چند ماده ای مطرح کردیم اما این مخالفانی که شما از آنها سخن می گویید مخالفانی هستند که در خارج ساخته شده اند آنها دست پرورده فرانسه، قطر و کلا کشورهای خارجی هستند نه سوریه بنابراین از آنها دستور می گیرند و به آنها اجازه داده نمی شود که به راه حل های سیاسی پاسخ بدهند آنها همچنین از هیچ پایگاه مردمی برخوردار نیستند و با همه اینها باز از آنها دعوت کردیم و آنها پاسخ مثبت ندادند.

فیگارو: اما برخی به این دعوت ها پاسخ ندادند زیرا نگران امنیت خود هستند می ترسند که مثل عبدالعزیز الخیر زندانی شوند شما می توانید به آنها ضمانت حفظ جانشان را بدهید؟

اسد: ما این تضمین ها را داده ایم و من از این مسائل اساسی سخن گفته ام از جمله اینکه امنیت هر شخصی را که با هدف گفت‌وگو به سوریه بیاید تضمین می کنیم اما آنها نیامدند یا اجازه آمدن به آنها (از سوی دیگر کشورها) داده نشد.

اما درباره اینکه آنها در سوریه کشته و یا دستگیر شوند ما آنها را نمی کشیم و هیچ مخافلی را دستگیر نمی کنیم ما می توانیم با دوستان عبدالعزیز الخیر و همکاران آنها در سوریه دیدار کنیم.

فیگارو: موضوع فرانسه را در قبال سوریه چگونه ارزیابی می کنید در حالی که شما دوست سارکوزی بودید و چندین بار به فرانسه سفر کردید و رابطه دوستی با فرانسه داشتید چگونه این دگرگونی در مواضع را تفسیر می کنید؟

اسد: رابطه دوستی نبود تلاش برای تغییر گرایش های سیاسی فرانسه در قبال سوریه بود که تحت تاثیر آمریکا قرار داشت و این موضوع برای ما کاملا روشن بود حتی تغییرات مثبتی که در سال 2008 در قبال سوریه ایجاد شد تحت تاثیر قطر بود و تغییر مواضع فرانسه در سال 2011 در قبال سوریه باز نیز تحت تاثیر قطر بود سیاست فرانسه در قبال سوریه کاملا تابع آن چیزی بود که قطر و آمریکا می خواهد.

فیگارو: نمایندگان پارلمان فرانسه روز چهارشنبه تشکیل جلسه می دهند و اکنون بحث و جدل زیادی در فرانسه است برخی معتقدند که اولاند در قضیه سوریه بیش از حد پیش رفته است حرف شما به نمایندگان پارلمان فرانسه قبل از رای گیری درباره حمله به سوریه چیست؟

اسد:از روزها پیش وزیر کشور فرانسه گفت که مشارکت فرانسه در حمله نظامی به سوریه منتظر نتیجه رای کنگره آمریکا است و نگفت که منتظر رای پارلمان فرانسه است . بنابراین من این سوال را دارم دولت فرانسه در تصمیم گیری خود تابع کیست پارلمان فرانسه یا کنگره آمریکا؟ از سال 2003 و در پی جنگ عراق ، فرانسه در تصمیم گیری های خود استقلال ندارد و تابع سیاست آمریکا است. ژاک شیراک، سارکوزی و اکنون اولاند این گونه عمل می کنند.

سوال اینجا است که آیا نشست پارلمان فرانسه به معنای این است که فرانسه می خواهد در تصمیم گیری های خود استقلال خود را بازیابد امیدواریم که جواب مثبت باشد و آن گاه به هر نماینده پارلمان فرانسه می گویم که بر اساس منافع فرانسه عمل کنند آیا نمایندگان ملت فرانسه از تندروی و تروریسم حمایت می کنند؟ کسانی که حملات یازدهم سپتامبر نیویورک را مرتکب شدند کسانی که مترو در اسپانیا را منفجر کردند آیا نمایندگان ملت فرانسه از کسانی که افراد بی گناه را در فرانسه کشتند حمایت می کنند فرانسه چگونه می تواند که با تروریسم در مالی جنگ کند اما از تروریسم در سوریه حمایت می کند آیا فرانسه نمونه سیاست معیارهای دوگانه ای که آمریکا در پیش گرفته، خواهد بود؟ چگونه ممکن است که اعضای پارلمان سوریه ملت خود را قانع کنند که دولتشان دولتی لائیک است اما همزمان از افراط گرایی و قومی گرایی در جای دیگر حمایت می کند؛ دولتی که دعوت به دموکراسی می کند متحد اصلی آن کشوری از قرون وسطی همچون عربستان سعودی است به اعضای پارلمان فرانسه می گویم که به اصول انقلاب فرانسه که مورد مباهات جهانیان بود بازگردند که همان آزادی، عدالت و برابری است.

فیگارو: اگر فرانسه در مداخله نظامی علیه سوریه مشارکت کرد آیا منافع ملی فرانسه در سوریه یا منطقه هدف قرار خواهد گرفت؟

اسد: نمی دانم که منافع سوریه هدف قرار می گیرد یا خیر این بستگی به پیامدهای جنگ دارد اما مطمئنا فرانسه ضرر می کند. سیاست فرانسه مورد تنفر قرار گرفته است و این امر بر منافع فرانسه تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

فیگارو: بنابراین شما دعوت به عقلانیت کشورها می‌کنید؟

اسد: عقلانیت و اخلاق

فیگارو: آیا قصد دارید خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده سوریه نامزد کنید؟

اسد: این بستگی به تمایل ملت سوریه دارد اگر احساس کردم که مردم سوریه این را می‌خواهند هرگز تردید نخواهم کرد و بالعکس این امر نیز صادق است.

ممکن است که آماری در این باره نداشته باشیم اما شاخص‌هایی نزد ما وجود دارد ،شاخص اساسی این است که اگر وقتی تو با تروریست هایی که از بیش از هشتاد کشور آمده اند و مورد حمایت غربی ها و احیانا کشورهای عربی جنگ می کنی و درمقابل مردم تو را نمی خواهند تو نباید ادامه بدهی. سوریه از دو سال و نیم پیش مقاومت کرده است و این شاخص مهمی است که نشان می دهد که مردم حمایت می کنند

فیگارو: در بحران کنونی آقای رئیس جمهور تا چه حد شما آماده ادامه جنگ هستید؟

اسد: ما جنگ را انتخاب نکردیم ما دو گزینه داریم یا اینکه جنگ کنیم و از کشور خود در مقابله با تروریسم دفاع کنیم و یا تسلیم شویم و تاریخ کشور ما تسلیم شدن را یه یاد ندارد. سوریه همواره با جنگ هایی روبه رو بوده است اما هرگز تسلیم نشده و نخواهیم شد.

فیگارو: تا جایی می‌جنگی که جان خود را فدای سوریه کنی؟

اسد: وقتی موضوع ملی می‌شود همه می‌جنگند همه برای وطن خود جنگ می کنند. فرقی بین رئیس جمهور و شهروند وجود ندارد قضیه شخصی نیست چه فایده ای دارد وقتی تو زنده‌ای اما کشورت مرده است.

فیگارو: آیا مسئولیت همه اشتباه‌ها و هر آنچه را ارتش و نیروهای امنیتی سوریه مرتکب شده است می پذیرید یا آیا شما گمان می کنید که اشتباهاتی صورت گرفته است؟

اسد: هر انسانی در کار خود اشتباه می کند وقتی اشتباهی نمی کنی یعنی یا انسان نیستی و یا کار نمی کنی و من انسان هستم و کار می کنم اما زمانی که بخواهی اشتباه را ارزیابی کنی می توانی پس از آن پایان کار ارزیابی کنی و نه قبل از اینکه پایان یافته باشد زیرا تو باید منتظر نتایج این کار باشی اکنون ما در قلب درگیری ها هستیم و هنگامی که این جنگ پایان یابد نتایج را ارزیابی می کنیم و در همین جا می گوییم که کجا بر حق بودیم و کجا اشتباه کردیم.

فیگارو: آیا شما مطمئن هستید که در این جنگ پیروز می‌شوید؟

اسد:تاریخ منطقه ما می گوید هنگامی که ملت ها از خود دفاع می کنند پیروز می شوند این جنگ رئیس و دولت نیست بلکه جنگ میهن است و پیروز خواهد شد.

فیگارو: به رغم هر چیز ارتش شما کنترل برخی مناطق در شمال، شرق و جنوب از دست داده است آیا گمان می کنید، می توانید کنترل این مناطق را بازپس بگیرید؟

اسد: مشکل ما زمینی که تحت کنترل ما یا تحت کنترل افراد مسلح قرار دارد نیست جایی نیست که ارتش بخواهد در آنجا وارد شود و نتوانسته باشد مشکل واقعی ادامه نفوذ تروریست ها از خارج از مرزها به داخل خاک سوریه است و تغییراتی که تروریست ها در سطح اجتماعی در مناطقی که وارد آنجا شده اند ایجاد کرده اند، نگران کننده است.

فیگارو: موراتینوس که دوست سابق شما است چند روز پیش گفت که نمی داند چه در سر بشار اسد می گذرد و چگونه می تواند این اقدامات خشونت بار را در سوریه مرتکب شود؟

اسد:ما باید همین سوال را بپرسیم چگونه فرانسه اجازه کشتار تروریست هایی را که شهروندان این کشور را به وحشت انداختند داده است چگونه انگلیس سال گذشته با ناامنی های تروریستی مقابله کرد چرا دیگر کشورها اجازه دارند که با تروریسم مبارزه کنند اما در سوریه این اجازه نیست.

فیگارو: آقای رئیس جمهور از زمان آغاز بحران زندگی روزمره شما با توجه به اینکه رهبری یک کشور را برعهده دارید چه تغییراتی کرده است برخی پس از دو سال و نیم از آغاز بحران در سوریه می گویند که بشار اسد به تنهایی کشور را رهبری می کند

اسد: این سوال را قبلا هم به شما جواب دادم اگر غرب علیه من بود و ملت علیه من بود من در دولت تنها بودم آن وقت من چگونه می توانستم کشور را اداره کنم این حرفی غیرمنطقی است من به قدرت حمایت مردمی و به قدرت دولتم ادامه می دهم بنابراین هنگامی که انسان از دید غربی ها به ما نگاه می کند امور را به طور واقعی نمی بیند.

فیگارو: آقای رئیس جمهور برخی خبرنگاران فرانسوی در سوریه زندانی هستند آیا از وضعیت سلامت آنها مطلع هستید و آیا مقامات دولت سوریه آنها را بازداشت کردند؟

اسد: آنها نزد ما بازداشت هستند.

فیگارو: افرادی در شمال سوریه گروگان گرفته شدند آیا اطلاعی از سرنوشت آنها دارید؟

اسد: اگر نزد تروریست ها گروگان هستند باید از تروریست ها بپرسید اما اگر دولت فردی را دستگیر کرده که به طور غیرقانونی وارد کشور شدند به دستگاه قضایی تحویل داده می شوند و هرگز برای همیشه در زندان نمی مانند و بر اساس قانون سوریه مجازات می شوند.

فیگارو: آیا مایل هستید که همکاری امنیتی بین شما و فرانسه  وجود داشته باشد امری که در گذشته به طور خوبی جریان داشته است؟

اسد: هر گونه همکاری امنیتی یا نظامی و حتی اقتصادی بین سوریه و فرانسه به توافق سیاسی نیاز دارد اما نمی توانیم با هیچ کشوری همکاری امنیتی داشته باشیم زمانی که در منافع سیاسی با یکدیگر در تضاد به سر می بریم.

فیگارو: هنگامی که پدر شما درگذشت و شما به فرانسه رفتید و مورد استقبال ژاک شیراک رئیس جمهور وقت قرار گرفتید همه به ما به دید رئیس جمهور جوان و امید دهنده نگاه کردند آیا اروز پس از این بحران چهره شما تغییر کرده است؟

اسد: سوال مهم تر این است که آیا واقعیت این امر تغییر کرده است چهره بشار اسد را رسانه ها به شیوه ای که می خواهند عوض کرده اند واقعیت من تغییر نکرده است من عضوی از ملت سوریه هستم و از منافع ملت خود دفاع می کنم من فردی مستقل هستم که نمی خواهم تحت فشار خارجی باشم و با دیگران در راستای منافع کشور خود همکاری می کنم. آنها گمان کردند که رئیس جمهور جوان یعنی کسی که هر آنچه را می گویند من انجام دهم اگر تصور می کنند که من چون در غرب تحصیل کرده ام فرهنگ اصیل خود را باید از دست بدهم این دیدی سطحی است من تغییر نکرده ام اما آنها ابتدا مرا جور دیگری تصور کردند باید چهره سوری من را که متعهد به استقلال کشورم هستم بپذیرند.

فیگارو: آیا فرانسه کشور دشمن سوریه شده است؟

اسد: همه کسانی که در حمایت سیاسی، مالی و نظامی از تروریسم مشارکت می کنند دشمن ملت سوریه هستند. همه کسانی که در کشتن یک سرباز سوری شریک هستند دشمن سوریه هستند. همه کسانی که علیه منافع سوریه و شهروندان آن کار می کنند دشمن هستند دولت فرانسه مخالف با منافع و تمایل ملت خود حرکت می کند بنابراین باید بین ملت دشمن و دولت دشمن فرق گذاشت ملت فرانسه دشمن ما نیست اما سیاست دولت فرانسه در قبال ملت سوریه خصمانه است.

فیگارو: دولت فرانسه امروز دولت دشمن سوریه است؟

اسد: به اندازه ای که سیاست دولت فرانسه در قبال ملت سوریه خصمانه است دشمن محسوب می شود و این خصومت با سیاست فرانسه تمام

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه تمامی مطالب وبلاگ ما در ایمیل شما خواهد بود

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید :

نویسندگان
پایگاه های تابعه
ویژه ها
کلام ولایت

با فرمانده بسیج

  • طراحی قالب توسط پارس تولز
.CopyRight © 2011 - 2013 hoze6 Group , All Rights Reserved ©

سایت خبری تحلیلی حوزه 6 مقاومت بسیج امام جعفر صادق (ع) - اصفهان

حوزه 6 ، حوزه 6 امام صادق (ع) ، حوزه 6 امام جعفر صادق (ع) ، حوزه مقاومت بسیج 6 امام جعفر صادق (ع) ، حوزه بسیج برادران اصفهان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات