» کنترل قیمت‌ها؛ از وعده تا عمل/‌ بازار کالاهای اساسی رها شده است؟ ( شنبه 20 مهر 1392 )
» تحریم‌های ضدایرانی اقتصاد شکننده جهان را به چالش کشیده است ( شنبه 20 مهر 1392 )
» شلیک موشک‌های چند تُنی از غزه به تل‌آویو ( شنبه 20 مهر 1392 )
» یك میلیارد لیتر بنزین بیشتر مصرف كردیم ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» ارتش سوریه در آستانه فتح كامل حلب ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» پیشرفت علمی درون‌زا زمینه‌ساز اعتبار و ابهت ملت/ نباید حرکت پرشتاب علمی کشور از دور بیفتد ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» درخواست قانونگذاران آمریکایی و آیپک از اوباما برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» طراحان پروژه حذف شعار «مرگ بر آمریکا» به دنبال چه هستند؟ ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» شعار «مرگ بر آمریکا» حذف‌شدنی نیست/ طرح «نظرسنجی» خیانت به کشور است ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» تجدید‌نظرطلبان مطالبات اقتصادی را به كوچه سیاست می‌برند ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» واکنش جالب امیر جعفری به سخنان نتانیاهو : برو بشین نقاشیتو بكش! ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» «لشکر خوبان» روایت خوب و نگارش بسیار ممتازى دارد ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» اظهارات نتانیاهو؛ سوژه جدید خنده ایرانی‌ها! +عکس ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» وزارت اطلاعات در حال پیگیری اقدامات مجرمانه ۴ خرابکار اتمی است ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» گویا رفسنجانی خودش را صاحب دولت‌ می‌داند/ رئیس‌جمهور ورود کند ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» سردار نقدی : شناخت جنایات آمریکا درس بزرگ راهیان نور ( شنبه 13 مهر 1392 )
» رابطه بین بی‌اعتمادی ایران به واشنگتن و نفوذ صهیونیست‌ها در کاخ سفید ( شنبه 13 مهر 1392 )
» ظریف: اظهارات اوباما توهین به مردم ایران بود ( شنبه 13 مهر 1392 )
» هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم/ از تحرک دیپلماسی دولت حمایت می‌کنیم/ برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد بجا نبود ( شنبه 13 مهر 1392 )
» سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور شد ( شنبه 13 مهر 1392 )
» شکست طرح حمله به سوریه تازه‌ترین ناکامی دشمن در برابر انقلاب بود ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» ابطال تحریم‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و 17 شرکت دیگر ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» خلع سلاح شیمیایی سوریه یا انداختن سایه جنگ بر سر ایران ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» پاسخ سرلشکر جعفری به مطالبه رئیس‌جمهور / سپاه آمادگی انجام هر اقدامی را برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دارد ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» شایعات علیه سپاه را قبول ندارم / باید پروژه‌های ملی را بر عهده بگیرید/ سپاه رقیب بخش خصوصی نیست ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» رهبر القاعده حمله به آمریکا را خواستار شد ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» روحانی: ابتکار روسیه و پاسخ سوریه به آن منطقه را از یک جنگ دیگر دور می‌کند ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» تهیه‌كننده فیلم ضد ایرانی در یك قدمی مدیریت ارشاد! ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» مانور هنرمندانه نباید به معنای عبور از خطوط قرمز باشد/حمایتم از دولت‌ها به معنای قبول داشتن همه کارکردها نیست ( پنجشنبه 14 شهریور 1392 )
» حمله به سوریه برای امریكا و اسرائیل گران تمام می‌شود ( پنجشنبه 14 شهریور 1392 )
دوشنبه 28 مرداد 1392 دسته بندی : سیاسی , اقتصادی ,

رئیس جمهوری ایران در اولین جلسه هیئت دولت از تكلیف دستگاه‌ها برای بهبود شرایط معیشتی مردم جامعه در 100روز اینده خبر داد. این در حالی است كه همزمان با انتشار این خبر انتظارهای گوناگونی بین طیف‌های مختلف مردم شكل گرفته است اما در این بین این سؤال مطرح می‌شود كه آیا در مدت زمان سه ماه می‌توان كار اثر‌بخشی در اقتصاد انجام داد یا اینكه دولت یازدهم تنها قصد برداشتن گام‌هایی در جهت تثبیت معیشت جامعه را دارد .

به گزارش «جوان» از زمان روی كار آمدن دولت یازدهم با تخصیص ارز هزار و 226 تومانی به واردات كالاهای اساسی تا پایان سال جاری بخشی از شوك انتظاری به بازارگرفته شد اما باید دید دولت جدید با این تصمیم اتخاذی كسری بودجه ماه‌های پایانی سال را می‌خواهد چه كند.

در نخستین جلسه هیئت وزیران مقرر شد دستگاه‌های اجرایی اقداماتی را كه می‌توانند در 100 روز بر اوضاع و معیشت مردم تأثیر مثبت داشته باشند، ظرف یك هفته به دولت اعلام كنند در این جلسه، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی موظف شد ظرف حداكثر دو هفته لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1392 را تدوین و به دولت ارائه كند.


100روز نمی‌توان كاری انجام داد


در همین رابطه لطف علی بخشی استاد دانشگاه در گفت‌وگو با جوان اظهار داشت: حقیقت آن است كه در طول مدت 100روز نمی‌توان كاری انجام داد اما این بدان معنی نیست كه در این مدت نتوان جهت حركت اقتصادی دولت را مشخص كرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینكه مردم جامعه هم اكنون از منظر روحی روانی به شدت آسیب‌پذیر هستند، عنوان داشت: اگر مردان اقتصادی در100روز پیش رو مبادرت به اخذ تصمیم‌های درست اقتصادی كنند، بی‌شك این امر ثبات اقتصادی و روانی را در جامعه ایجاد خواهد كردكه نتیجه آن تثبیت هزینه‌های معیشتی مردم خواهد بود.

وی افزود: آقای روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران اسلامی از میان 15وزیر موجود در ابتدا وزیر امورخارجه را تا وزارتخانه متبوعش همراهی كرد كه این به خودی خود از منظر دیپلماسی پیام روشنی را به دنبال دارد.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا می‌توان در سه ماه پیش رو مطلع غزل خداحافظی نفت از اقتصاد را خواند عنوان كرد: مشكل ساختاری ایران دردی كهنه است و نمی‌توان این درد را به یكباره درمان نمود. وضعیت مالی دولت بیانگر آن است كه معیشت با چالش همراه است. بدین ترتیب در ابتدا باید معیشت مردم در جریان دیپلماسی مناسب دولت جدید با دنیای بیرون تأمین شود، سپس به مشكل ساختاری پرداخت.

وی گفت: طی سال‌های اخیر اقتصاد ایران با نفت سر كرده است یعنی نفت فروختیم و نان به جامعه آورده‌ایم از این رو ابتدا باید مشكلات روز‌مره و معیشت مردم را حل كنیم سپس به اصلاح جدی ساختار بپردازیم.

برنامه 100روزه شدنی است

از سوی دیگر ایرج ندیمی، عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «جوان» با اشاره به كارگروهی كه وزرا برنامه‌های خود را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در میان گذاشتند، اظهار داشت: برنامه‌های اقتصادی دولت بر پایه برنامه‌ای كوتاه (100روز)، مدت میان مدت (یك ساله) و بلند مدت (چهار ساله) تهیه و تدوین شده است.

وی عنوان كرد: شاید به اشتباه، اینطور برداشت شده باشد كه دولت قرار است طی 100روز آتی در اقتصاد معجزه كند كه باید گفت اینگونه برداشت اشتباه است.

این عضو هیئت رئیسه كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی افزود: در حقیقت قرار است در100روز پیش رو عوامل بازدارنده و مخل وضعیت معیشتی مردم جامعه به كمك دستگاه‌ها از میان برداشته شودكه این امر به خودی خود بهبود شرایط معیشتی را به همراه دارد و هزینه آنچنانی نیز برای دولت به همراه نخواهد داشت.

وی در پاسخ به اینكه چه مواردی نوسان قیمتی را در بازارها ایجاد كرده‌اند، افزود: مواردی چون قوانین بازدارنده، آیین‌نامه‌های دست و پاگیر، ضعف مدیریتی، اعمال سلیقه‌های شخصی هریك درصورت ‌ عدم اصلاح می‌تواند هر بازاری را به شوك قیمتی همراه كند كما اینكه دیدیم دردولت دهم اختلاف نظر چند دستگاه كه عمدتاً نیز دولتی بودند چگونه اجناس مورد نیاز مردم را درگمرك انبار كرده بود.

ندیمی افزود: به‌طور مثال اگر در 100روز پیش رو بانك مركزی و وزارت اقتصاد و امور دارایی، گمركات كشور و وزارت صنعت و معدن و بازرگانی نهایت همكاری را برای تأمین ارز، واردات و ترخیص كالاهای اساسی مورد نیاز مردم با یكدیگر داشته باشند بی‌شك شرایط بهبود می‌یابد.

وی گفت: برنامه تنظیم بازار معیشتی یك برنامه مشخص است و سرانه مصرفی مردم جامعه نیز مشخص است و دولت براین اساس عرضه مورد نیاز را از طرق تشخیصی باید تأمین كند.

مشكل منابع وجود ندارد

این نماینده مجلس در پاسخ به اینكه آیا كسری بودجه مشهود سال جاری امكان بهبود معیشت جامعه را طی 100روز فراهم می‌آورد، اظهار داشت: اصلاحیه بودجه سال جاری توسط دولت آغاز شده است. از این گذشته بسیاری از منابع و مصارفی كه مربوط به معیشت مردم جامعه بود در بودجه دیده شده بود. از این گذشته اگر قرار به تجدید‌نظر یا جابه‌جایی در منابع و مصارف سال جاری در جهت بهبود معیشت مردم جامعه باشد كمیسیون تلفیق هرگونه همكاری را با دولت به‌عمل خواهد آورد.

وی در پایان عنوان كرد: مانعی برای بهبود یا حداقل تثبیت وضعیت معیشتی جامعه وجود ندارد و دولت با توجه به برنامه كوتاه‌مدت 100روزه خود می‌تواند بسیاری از چالش‌های بی‌مورد را از میان بردارد.

اول معیشت مردم سپس...

همچنین رئیس دفتر رئیس‌جمهور ذخیره‌سازی كافی كالاهای اساسی و تثبیت قیمت این كالاها را دو اقدام فوری دولت برای تقویت معیشت اعلام كرد و با رد لغو مصوبه استخدامی مهرآفرین گفت: اصلاحیه قانون هدفمندی مربوط به فاز دوم است كه به مجلس می‌رود. محمد نهاوندیان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینكه وزیر اقتصاد اعلام كردند كه قرار است اصلاحیه هدفمندی یارانه‌ها به مجلس ارائه شود، این اصلاحیه كدام بخش‌های قانون فعلی هدفمندی یارانه‌ها را در بر می‌گیرد، گفت: یارانه‌های خانوار به همین صورت كه مصوب است پرداخت خواهد شد و هیچ قصوری در این كار صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اولین اقدامی كه برای تقویت معیشت مردم انجام شد در بحث تأمین كالاهای اساسی بود ان‌شاءالله اقدامات دیگر از طریق ایجاد رونق در اقتصاد دنبال خواهد شد.
دنبالک ها : vigheh ,

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه تمامی مطالب وبلاگ ما در ایمیل شما خواهد بود

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید :

نویسندگان
پایگاه های تابعه
ویژه ها
کلام ولایت

با فرمانده بسیج

  • طراحی قالب توسط پارس تولز
.CopyRight © 2011 - 2013 hoze6 Group , All Rights Reserved ©

سایت خبری تحلیلی حوزه 6 مقاومت بسیج امام جعفر صادق (ع) - اصفهان

حوزه 6 ، حوزه 6 امام صادق (ع) ، حوزه 6 امام جعفر صادق (ع) ، حوزه مقاومت بسیج 6 امام جعفر صادق (ع) ، حوزه بسیج برادران اصفهان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات