تبلیغات
سایت خبری تحلیلی حوزه 6 مقاومت بسیج امام جعفر صادق (ع) - اصفهان - اسناد دخالت سیا در كودتای 1332 پس از 60 سال
» کنترل قیمت‌ها؛ از وعده تا عمل/‌ بازار کالاهای اساسی رها شده است؟ ( شنبه 20 مهر 1392 )
» تحریم‌های ضدایرانی اقتصاد شکننده جهان را به چالش کشیده است ( شنبه 20 مهر 1392 )
» شلیک موشک‌های چند تُنی از غزه به تل‌آویو ( شنبه 20 مهر 1392 )
» یك میلیارد لیتر بنزین بیشتر مصرف كردیم ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» ارتش سوریه در آستانه فتح كامل حلب ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» پیشرفت علمی درون‌زا زمینه‌ساز اعتبار و ابهت ملت/ نباید حرکت پرشتاب علمی کشور از دور بیفتد ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» درخواست قانونگذاران آمریکایی و آیپک از اوباما برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» طراحان پروژه حذف شعار «مرگ بر آمریکا» به دنبال چه هستند؟ ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» شعار «مرگ بر آمریکا» حذف‌شدنی نیست/ طرح «نظرسنجی» خیانت به کشور است ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» تجدید‌نظرطلبان مطالبات اقتصادی را به كوچه سیاست می‌برند ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» واکنش جالب امیر جعفری به سخنان نتانیاهو : برو بشین نقاشیتو بكش! ( چهارشنبه 17 مهر 1392 )
» «لشکر خوبان» روایت خوب و نگارش بسیار ممتازى دارد ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» اظهارات نتانیاهو؛ سوژه جدید خنده ایرانی‌ها! +عکس ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» وزارت اطلاعات در حال پیگیری اقدامات مجرمانه ۴ خرابکار اتمی است ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» گویا رفسنجانی خودش را صاحب دولت‌ می‌داند/ رئیس‌جمهور ورود کند ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» سردار نقدی : شناخت جنایات آمریکا درس بزرگ راهیان نور ( شنبه 13 مهر 1392 )
» رابطه بین بی‌اعتمادی ایران به واشنگتن و نفوذ صهیونیست‌ها در کاخ سفید ( شنبه 13 مهر 1392 )
» ظریف: اظهارات اوباما توهین به مردم ایران بود ( شنبه 13 مهر 1392 )
» هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم/ از تحرک دیپلماسی دولت حمایت می‌کنیم/ برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد بجا نبود ( شنبه 13 مهر 1392 )
» سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور شد ( شنبه 13 مهر 1392 )
» شکست طرح حمله به سوریه تازه‌ترین ناکامی دشمن در برابر انقلاب بود ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» ابطال تحریم‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و 17 شرکت دیگر ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» خلع سلاح شیمیایی سوریه یا انداختن سایه جنگ بر سر ایران ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» پاسخ سرلشکر جعفری به مطالبه رئیس‌جمهور / سپاه آمادگی انجام هر اقدامی را برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دارد ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» شایعات علیه سپاه را قبول ندارم / باید پروژه‌های ملی را بر عهده بگیرید/ سپاه رقیب بخش خصوصی نیست ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» رهبر القاعده حمله به آمریکا را خواستار شد ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» روحانی: ابتکار روسیه و پاسخ سوریه به آن منطقه را از یک جنگ دیگر دور می‌کند ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» تهیه‌كننده فیلم ضد ایرانی در یك قدمی مدیریت ارشاد! ( جمعه 22 شهریور 1392 )
» مانور هنرمندانه نباید به معنای عبور از خطوط قرمز باشد/حمایتم از دولت‌ها به معنای قبول داشتن همه کارکردها نیست ( پنجشنبه 14 شهریور 1392 )
» حمله به سوریه برای امریكا و اسرائیل گران تمام می‌شود ( پنجشنبه 14 شهریور 1392 )
دوشنبه 28 مرداد 1392 دسته بندی : سیاسی , اخبار بین الملل ,

آژانس اطلاعات مركزی امریكا (سیا) در شصتمین سالروز كودتای 28 مرداد علیه دولت ملی مصدق، اسناد جدیدی را از طبقه‌بندی محرمانه خود خارج كرده كه با صراحت تمام نقش امریكا را در كودتای سال 1332 (1953) تأیید می‌كند.
 
 

به گزارش «جوان»، اولین باردر كتابی با نام «نبرد برای ایران» كه در میانه دهه 1970 توسط یك مأمور پیشین سیا نوشته شده بود، به نقش تلویحی سیاه در كودتای 28 مرداد 1332 اشاره شد. در سال 1981، آژانس اطلاعات مركزی روایتی كاملاً محدود از دخالت سیا در كودتای 28 مرداد را منتشر كرد كه البته این روایت هم بسیار محدود و سانسور شده بود و به خاطر شكوائیه اتحادیه آزادی‌های مدنی امریكا(ACLU) منتشر شد. در این روایت، همه اشاره‌ها به رمز« تی. پی. آژاكس» كه عملیات سیا با این اسم رمز انجام شده حذف شده است. از آن زمان به بعد، چندین بار نویسندگان امریكایی از جمله كرمیت روزولت، كه عامل عملیاتی سیا در داخل ایران بود، به وجود اسناد ارتباط سیا با كودتای 1332 اشاره كردند و در یك مورد هم روزنامه نیویورك تایمزبه قلم كرمیت روزولت در 16 آوریل سال 2000، به حدود 200 صفحه از این اسناد اشاره كرد، ولی تاكنون اسناد سیا طبقه‌بندی بودند. نكته مهم این است كه مقام‌های سیا به مقام‌های امریكایی گفته‌اند كه «بیشتر» اسناد مرتبط با كودتای 28 مرداد یا از بین رفته‌اند یا اینكه گم شده‌اند. ( فارین پالیسی)


21+14 سند

سیا دیروز برای اولین بار، همزمان با شصتمین سالروز كودتای 28 مرداد، 35 سند مربوط به این كودتا را رسماً از رده بندی محرمانه خارج و آنها را منتشر كرد. منابع امریكایی پیش از این به 14 سند از این 35 سند اشاره و استناد كرده بودند، ولی همان 14 سند نیز منتشر نشده بود. علاوه بر انتشار آن 14 سند مورد استناد قرارگرفته، 21 سند دیگر نیز رسماً منتشر شده است كه در كل، تعداد سند‌های منتشر شده به 35 سند می‌رسد. در حالی كه تا كنون دو رئیس‌جمهور امریكا ( اوباما و كلینتون ) نقش سیا را در كودتای 1332 پذیرفته اند، مشخص نیست كه چرا سیا تا كنون از انتشار این اسناد خودداری می‌كرده است. البته یك روایت قانونی این است كه اسناد در امریكا هر 60 سال از طبقه بندی خارج می‌شوند. اسناد جدید الانتشار عمدتاً مربوط است به مكاتبات و عملیات‌هایی كه سیا و به طور خاص شخص كرمیت روزولت در تهران انجام می‌داده است.

روی كار آوردن حكومتی متمایل به غرب

سیا در مقدمه یكی از سندهای منتشرشده كه متعلق به سال ١٩۵۴ است، نوشته در پایان سال ١۹۵۲ روشن بود كه دولت مصدق نمی‌تواند با كشورهای غربی كه منافعی در ایران دارند، به توافقی نفتی برسد.

هدف عملیات آژاكس سرنگونی دولت محمد مصدق، بازسازی منزلت و قدرت شاه و جایگزینی دولت مصدق با دولتی بود كه ایران را با سیاست‌هایی سازنده اداره كند. بنا به این سند، همچنین هدف كودتا این بوده كه دولتی بر سر كار بیاید كه دولت‌های غربی بتوانند درباره بازار نفت با آن به توافق برسند.

یكی از 35 سند: 4فاز برای ساقط كردن مصدق

یكی از این اسناد ( 4 صفحه) كه طبقه بندی فوق‌محرمانه روی آن درج شده، عنوان «كمپین برای ایجاد حكومت متمایل به غرب در ایران» دارد. در این سند نوشته شده: «آماج: نخست وزیر مصدق و حكومت او- اهداف: اثر گذاری بر سقوط حكومت مصدق از روش‌های قانونی و شبه‌قانونی و جایگزین كردن آن با یك حكومت حامی غرب تحت رهبری شاه و نخست‌وزیری زاهدی»- اقدام سیا:طرح اقدام در 4 فاز اجرا شد 1- تقویت اراده شاه برای اعمال قدرت قانونی خودش و امضای حكم لازم برای بركناری قانونی مصدق از نخست وزیری 2- به هم جوش دادن و هماهنگ كردن تلاش‌های آن دسته از جناح‌های سیاسی در ایران كه با مصدق خصومت دارند.

در فاز سوم این سند، بر رها كردن مردم ایران از این توهم كه مصدق وطن‌پرست است، تأكید و گفته شده كه اقداماتی انجام شود تا نشان دهد كه مصدق با كمونیست‌ها همكاری و سعی دارد قدرت خود را برای اهداف شخصی اعمال می‌كند.

در سند فاز چهارم ذكر نشده، ولی ظاهراً منظور نویسنده سند از فاز چهارم‌ این بخش است: «همزمان، راه انداختن جنگ قدرت» علیه مصدق با این هدف كه به مصدق و عوام‌الناس (Populace) فهمانده شود كه كمك‌های اقتصادی رو به رشد (امریكا) در كار نخواهد بود و اینكه ایالات متحده سیاست‌های مصدق را با خطر می‌نگرد( با انجام این كارها):

الف: انجام یكسری اظهارنظر‌های رسمی توسط مقام‌های امریكایی و تصریح اینكه امید كمی وجود دارد كه مصدق متوقع افزایش كمك‌های امریكا باشد.

ب: امریكا مقاله‌هایی را در مجلات و مطبوعات منتشر كند كه از او و روش‌هایش انتقاد می‌كند.

ج: غیبت (خروج) سفیر امریكا ( از تهران) كه القای این باور كند كه امریكا اعتمادش را به مصدق و حكومتش از دست داده است.

نتایج: تعیین یك روز موعود عملیات(D- Day) توسط سیا، به عنوان زمانی كه مصدق با فهمیدن این طرح از طریق یك افشاگری. . . . . . . . . . . ( جای خالی) دست به اقدام فوری برای بی‌اثر كردن آن می‌زند.

در ادامه این سند كه بخش‌هایی از آن دست‌نویس و بخش‌هایی تایپ شده است، از تعیین یك روز موعود برای بركناری مصدق صحبت شده و آمده است: «سقوط مصدق به طور موفقیت‌آمیز در 19 آگوست 1953 انجام شد.»

در پایان این سند آمده است: «میزان مناسبی از كمك‌های موقت امریكا به حكومت جایگزین ارائه خواهد شد.»

5 میلیون دلار فقط 2 روز بعد كودتا

مورد اشاره شده، فقط یكی از 35 سند منتشر شده است. در اسناد دیگر، به نقش انگلیس نیز در كودتای 28 مرداد 1332 اشاره شده است. این اسناد نشان می‌دهد كه انگلیس هم كه از ملی شد صنعت نفت ایران نگران بوده، با سیا برای كودتا همكاری كرده است. همچنین این اسناد نشان می‌دهد كه سیا و اس‌آی‌اس (سرویس اطلاعات مخفی انگلیس) تنها دو روز بعد از كودتا، 5 میلیون دلار به حكومت زاهدی داده‌اند. این اسناد نشان می‌دهد كه پرزدینت آیزنهاور در روز 11 جولای 1953 طرح كودتا را رسماً امضا كرده است.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه تمامی مطالب وبلاگ ما در ایمیل شما خواهد بود

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید :

نویسندگان
پایگاه های تابعه
ویژه ها
کلام ولایت

با فرمانده بسیج

  • طراحی قالب توسط پارس تولز
.CopyRight © 2011 - 2013 hoze6 Group , All Rights Reserved ©

سایت خبری تحلیلی حوزه 6 مقاومت بسیج امام جعفر صادق (ع) - اصفهان

حوزه 6 ، حوزه 6 امام صادق (ع) ، حوزه 6 امام جعفر صادق (ع) ، حوزه مقاومت بسیج 6 امام جعفر صادق (ع) ، حوزه بسیج برادران اصفهان